Svetovni dan voda letos v znamenju iskanja naravnih rešitev za reševanje izzivov pri oskrbi z vodo
Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo 22. marca, nas opozarja, kako pomembno vlogo in vpliv ima ta naravna dobrina za naša življenja ter vsako leto osvetli raznovrstne načine, kako lahko naš odnos do vode izboljšamo. Letos poteka v znamenju iskanja naravnih rešitev za reševanje izzivov z oskrbo z vodo v 21. stoletju. Na ravni občin v porečju reke Ljubljanice ga bomo obeležili tudi z že tradicionalno prireditvijo Moja reka praznuje, katere pobudnik je HUD Karel Barjanski.
Vabljeni danes, 22. 3. 2018, ob 17.00 v Tehniški muzej Slovenije v Bistro, na otvoritev informacijskih tabel o vidri, ogroženi živalski vrsti, ki se spet vrača tudi v porečje Ljubljanice, na predstavitev arheoloških zakladov, ki jih skriva oz. jih je skrivala Ljubljanica ter na predstavitev Borovniškega vršaja kot vira zdrave pitne vode. Nastopili bodo recitatorji ZKD Mavrica, ŽPZ Tonja in Big Band Vrhnika, dogodek, katerega glavni organizator je letos Krajinski park Ljubljansko barje pa bodo popestrili tudi borovniški in vrhniški konjeniki.
Iskanja bolj trajnostnih in stroškovno učinkovitih pristopov, ki bodo pomagali uravnovesiti vodni cikel in hkrati tudi zadovoljiti potrebe po vodi za vse večjo svetovno populacijo. Poškodovani ekosistemi vplivajo na količino in kakovost vode, ki je nujno potrebna za naša življenja. Zavedati se moramo, da več kot 2,1 milijona ljudi na svetu nima dostopa do varne pitne vode.
Kar 80 odstotkov vse odpadne vode, ki nastane v družbi, pristane v naravi, brez da bi bila pred tem ustrezno obdelana ali ponovno uporabljena. Zaskrbljujoč podatek, ki mu namenjamo premalo pozornosti, je tudi, da je kmetijstvo danes, predvsem z namakalnimi sistemi, odgovorno za več kot 70 odstotkov svetovnih vodnih izgub.
Ker je cilj trajnostnega razvoja do leta 2030 vsem omogočiti enakopraven dostop do vode in urediti sanitarne težave, bo potrebno poskrbeti tudi za bolj trajnostno gospodarjenje z vodnimi viri.
Kaj so naravne rešitve, ki lahko pripomorejo k reševanju teh težav?
Združeni narodi vidijo rešitev v izboljšanju in nadgraditvi tradicionalne, sive infrastrukture v zeleno.
Nadgraditev v zeleno infrastrukturo na primer pomeni:
◾s pomočjo »naravnih mokrišč«, torej rastlin in prsti, ki imajo naravne zadrževalne in absorpcijske sposobnosti, zmanjševati količine meteornih voda, ki odtečejo in vstopajo v kanalizacijske sisteme in se kasneje izlivajo v jezera, reke in potoke;
◾z ohranjanjem agrikulture na njivah in poljih, ki zemljo ščitijo pred izsuševanjem, ali z zasaditvijo novih rastlin in dreves, je mogoče zmanjšati onesnaževanje in odtekanje vode s kmetijskih površin;
◾s povezovanjem poplavnih površin z rekami in potoki je mogoče ublažiti učinke podnebnih sprememb, na primer zmanjšati pogostost in intenziteto poplav.
Tovrstne izboljšave pogosto prinašajo koristi, ki presegajo tiste vezane na vodo. Naravna mokrišča, ki se uporabljajo za obdelavo odpadnih voda, lahko na primer hkrati zagotovijo biomaso za proizvodnjo energije, izboljšajo biotsko raznovrstnost, ustvarijo rekreacijske prostore, z njimi pa se odprejo tudi nova delovna mesta.
Občina Borovnica in JP KPV d. o. o. o.
Ostala aktualna obvestila
V torek, 26. 1. 2021, se tudi v Borovnici ponovno začenja izobraževanja učencev prve triade OŠ v šolskih prostorih. Tako se bodo po treh mesecih v šole vrnili otroci, stari od 6 do 10 let, med katerimi so številni, zlasti prvošolčki, že pozabili, kaj vse so prve dni šolskega pouka izvedeli o tem, kako varno v šolo in nazaj domov oz. katere nevarnosti jih čakajo na poti do šole, na kaj morajo biti predvsem pozorni in kako morajo ravnati, da se bodo tem nevarnostim izognili. Občina Borovnica bo na javnih cestnih površinah oz. na šolskih poteh, ponovno označila kritične točke, predvsem mesta, kjer otroci prehajajo ceste. Voznike prosimo, naj bodo ponovno še posebej pozorni na otroke v prometu in naj se zavedajo, da ti niso “pomanjšani” odrasli ter zaradi tega lahko tudi v prometu naredijo marsikatero nepričakovano potezo, na kar morajo oz. moramo biti vozniki pripravljeni, da preprečimo bolj ali manj hude ali, bog ne daj, usodne posledice.
Z 31. 1. 2021 se bo iztekel rok Javne razgrnitve dopolnjenega osnutka tretjih sprememb in dopolnitev Ureditvenega načrta območja Struge v Borovnici in usklajenega Okoljskega priporočila za pripravo tretjih sprememb in dopolnitev ureditvenega načrta za lesnoindustrijski kombinat LIKO v Borovnici “SDUN Struge -3, št. 3500-0001/2019-29 z dne 23. 11. 2020. V sredo, 20. 1. 2021 je s tem v zvezi preko ZOOM povezave potekala javna obravnava. Občane ponovno pozivamo, naj nam svoje morebitne pripombe ter predloge za spremembe in dopolnitve enega ali drugega ali obeh zgoraj navedenih dokumentov posredujejo do navedenega roka, bodisi preko e-pošte na obcina@borovnica.si bodisi po pošti na Občina Borovnica, Paplerjeva ulica 22, 1353 Borovnica. Vsa vprašanja in pobude bodo objavljena skupaj s pojasnili in odgovori občinske uprave. Gradivo je dostopno na spletni strani Občine Borovnica v razdelku Namere in objave.
Občani občinsko upravo velikokrat sprašujejo kje lahko dobijo material za posipanje v zimskem času. Veliko se jih poslužuje posipnega materiala, mešanice soli in peska, iz zabojnikov nameščenih po občini. Vendar slednji niso nameščeni za posameznike, temveč za ažurno zimsko vzdrževanje javnih prometnih površin s strani izvajalcev zimske službe.
Zato občane pozivamo, da ne uporabljajo posipnega materiala iz občinskih zabojnikov, temveč si za potrebe posipanja svojih zasebnih površin kot tudi za neposredne javne površine, ki so jih dolžni očistiti sami (pločniki ob njihovi posesti), posipni material zagotovijo sami. Obenem pozivamo vse občane, da dosledno in pravočasno poskrbijo za odstranitev snega in ledu z omenjenih javnih površin in vegetacije ob cesti.