“Čiščenje” stebra Borovniškega viadukta
Člani Jamarskega društva Borovnica so ob pomoči prostovoljnih gasilskih društev in Brega pri Borovnici, Borovnice in Vrhnike – ta je prispevala avto-dvigalo – v soboto, 7. 4. 2018 dopoldan, “očistili” oz. bolje rečeno, “ostrgali” steber Borovniškega viadukta najbolj krušljivega kamenja in opeke.
Delo so opravili posebej obzirno, da ne bi pregnali postovke (Falco tinnunculus), ki gnezdi na stebru. Ko je viadukt še stal, je bil pravo gnezdišče postovk, ki jih je danes v Sloveniji še okoli 2.000 parov.
Verjetno se bo marsikateri občan spomnil, da j bil steber “očiščen” že pred leti in se jezil, češ da občina ni sposobna temeljito očistiti stebra in zato ponovno zapravlja davkoplačevalski denar. A je treba vedeti, da gre za delo prostovoljcev, ki zahteva le minimalna sredstva. Prav tako je treba tudi vedeti, bi več kot “kozmetične olepšave”, gradbeno strukturo samo oslabile in tako vodile do še hitrejšega propada stebra. Tako bo potrebno čez leto ali dve vse skupaj ponoviti. Temu bo tako, dokler se ne najdejo sredstva za temeljito sanacijo stebra, katere stroški so ocenjeni na okoli 150.000 €.
“Čiščenju” stebra bo sledila postavitev zaščitne ograje, ki bo preprečevala dostop do območja, na katerem bi lahko prišlo do poškodb zaradi padca okrušene opeke ali kamna s stebra. Okoli stebra bo tudi opravljen izkop zemljine, položena folija za preprečevanje rasti vegetacije ter položen pesek, tako da se bo bolje videla dinamika krušenja kamenje in opeke. V parku ob stebru bodo že v aprilu obnovljene obstoječe in urejene nove poti, ob njih pa bodo do sredine junija postavljene informacijske table, ki bodo predvsem s fotografijami, a tudi s kratkimi besedili, predstavile zgodovino Borovniškega viadukta. Na novo bo zasajena tudi vegetacija in postavljene klopi.
Na osnovi preureditve spominskega parka ob stebru Borovniškega viadukta Občina Borovnica načrtuje tudi prijavo projekta trajnostnega razvoja železniške tehniške dediščine kot ene od osnov za razvoj turizma v občini na pravkar objavljen razpis LAS Barje z zaledjem. Projekt bo obsegal ureditev tematske poti od stebra do zahodne pete viadukta, kjer bo urejena razgledne točka z dodatnimi informacijskimi tablami o viaduktu, Južni železnici in Borovnici. Poleg gradnje obiskovalske infrastrukture bo projekt vseboval tudi možnost dostopa do dodatnih vizualnih in tekstovnih vsebin s pomočjo IKT orodij oz. pametnih telefonov, računalniških tablic in računalnikov
Preko razpisa LAS Barje z zaledjem sicer ne bo mogoče zagotoviti neposredne zaščite in obnove stebra. Lahko pa izboljšamo zavedanje o pomenu in prepoznavnost naše železniške tehniške dediščine ne le v občini, temveč tudi širše na ravni Ljubljanske urbane regije, osrednje Slovenije in države v celoti. S tem ne bomo le povečali turistične privlačnosti kraja, ampak, upajmo, tudi možnosti, da se najdejo sredstva za ohranitev in obnovo stebra Borovniškega viadukta, ki nam vsem pred očmi vedno hitreje propada.
Ostale novice
Tudi pri nas se dogajajo premiki v smeri povečevanja popravil aparatov. Družba ZEOS, d.o.o. sodeluje na nekaterih večjih dogodkih po državi, na katere so vabljeni vsi, ki imajo doma svoje male električne aparate in audio-video naprave, ki bi jih želeli popraviti. Brezplačno jih bo pregledal in diagnosticiral njihovo napako hišni serviser iz Servisa Jurco, ki bo za vse preveril tudi dobavljivost rezervnih delov (za morebitno popravilo aparata pa bo možen dogovor z njim na licu mesta). S servisnimi aktivnostmi so pričeli v soboto, 7. maja 2022, kjer so z vozilom E-transformer 2.0. sodelovali na dogodku Prevetrimo omare 5 v Logatcu, ki je potekal v organizaciji Knjižnice Logatec in Komunalnega podjetja Logatec d.o.o..
V sklopu festivala Glasbena fabr’ka, ki ga organizira Kulturno društvo Adriars , je v nedeljo, 15. 5. 2022, ob 19.00, nastopil trobilni kvintete Adriars v zasedbi: Gregor Turk -trobenta, Blaž Avbar – trobenta, Jože Rošer – rog, Žan Tkalec- pozavna in Uroš Vegelj – tuba. Glasbeniki s s svojim nastopom, ki je temeljil na skladbah slavnega ruskega skladatelja Sergeja Rachmaninova ter nekoliko manj znanih, a strukturno in tonsko raznovrstnih delih avtorjev Victorja Ewalda, Tilna Slakana in s humorjem in sarkazmom bogati skladbi “Ali poznate cesarja Jožefa?”, avstrijskega skladatelja Wernerja Pirchnerja navdušili dobrih 70 poslušalcev, ki so se zbrali v večnamenskem prostoru OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica.
Prikaz Zdravje v občini 2022, ki ga pripravlja NIJZ, je namenjen pregledu ključnih kazalnikov zdravja v občini v primerjavi s slovenskim in regionalnim povprečjem. Tudi v letu 2022 občina Borovnica negativno izstopa po številu poškodovanih v prometnih nezgodah, deležu prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji in boleznih, ki so neposredno pripisane prekomernemu uživanju alkohola. Slabše od povprečja se je občina odrezala tudi pri odzivnosti v programu DORA. Pozitivno pa občina odstopa glede števila bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi in bolniških odsotnosti.