Eno leto od velikega čebelarsko-diplomatskega uspeha Slovenije
20. december 2017 je za vedno zaznamoval Slovenijo, predvsem slovensko čebelarstvo. Našim čebelarjem, visokim državnim uradnikom na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in našim diplomatom je na današnji dan pred enim letom uspelo doseči veliko diplomatsko zmago. OZN je soglasno, s podporo vseh 192 držav, na svetovni koledar zapisala 20. maj, rojstni dan našega znamenitega čebelarja Antona Janše, kot Svetovni dan čebel. Čebelarska zveza Slovenije je tako danes, na obletnico tega dogodka, dala pobudo, da bi Slovenija po vzoru Nobelove nagrade vsaka 4 leta podeljevala nagrado “ZLATA ČEBELA”
za najbolj inovativen čebelarski projekt na svetu na področju varovanja čebel in ostalih opraševalcev. Tudi v naši občini ima čebelarstvo bogato in živo tradicijo, čebelarji, združeni v Čebelarsko društvo Borovnica, pa pridelujejo kakovosten med, za katerega prejemajo tudi številna priznanja. Več o obletnici in pobudi Čebelarske zveze Slovenije v prilogah spodaj.
Ostale novice
Začela se je nacionalna preventivna akcija mobilni telefon, tokrat pod sloganom »Varno brez telefona«. Mobilni telefoni so že vrsto let eden izmed večjih motilcev pozornosti v prometu. Vse bolj razširjen problem tudi v Sloveniji, je vedno pogostejši dejavnik, ki dokazano povečuje tveganje za nastanek prometnih nesreč. Mobilni telefoni močno vplivajo na zmanjšanje kognitivnih sposobnosti voznika, kar med vožnjo pomeni večje tveganje za nastanek prometne nesreče. Telefoni motijo našo koncentracijo, saj človek ni sposoben opravljati dveh miselnih operacij hkrati, na kar Agencija za varnost v prometu opozarja tudi s preventivno kampanjo . Voznike pozivamo, naj med vožnjo ne uporabljajo mobilnega telefona, ampak naj se varno ustavijo na primernem mestu in opravijo telefonski klic ali pošljejo SMS sporočilo. Vse lahko počaka, le življenje, vaše ali od koga drugega ne bo!
Občani, ki živijo v delu naselja Pako, ki se mu pravi Zvirek in leži ob regionalni cesti ob meji z Občino Brezovica, so jeseni opozorili župana in občinsko upravo, da obračališče šolskega avtobusa oz. kombija ni ustrezno urejeno in ob snežnih padavinah spluženo, poleg tega pa je tudi neosvetljeno. Ob tem so opozorili tudi na nespoštovanje omejitev hitrosti s strani številnih voznikov motornih vozil v tem delu naselja in pomanjkljiv nadzor nad upoštevanjem omejitve hitrosti ter izrazili pričakovanja, da bo v doglednem času tudi .
Občinski svet je na 11. redni seji potrdil Odlok o proračunu Občine Borovnica za leto 2021, v kateremu so planirani odhodki za projekte, kateri se bodo izvajali tako v letu 2021 kot v nadaljnjih letih. V letu 2021 bomo izvedli naslednje projekte:
- Tematski park in spominska pot Borovniškega viadukta.
- Nadaljevanje urejanja vodovoda v Brezovici.
- Širitev grobnega polja na pokopališču v Borovnici.
- Vzpostavitev javnega WI-FI dostopa do spleta na območju P+R pri železniški postaji in železniške postaje Borovnica.
- Dokončanje kanalizacije na Cesti pod Goro.
- redna seja Občinskega sveta Občine Borovnica je potekala 23. 12. 2020 v večnamenskem prostoru OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica, med 17.00 in 20.30. Poleg vseh občinskih svetnikov in župana so se je udeležili še direktorica in večine članov občinske uprave ter predsednik Nadzornega odbora Jure Škrbec in ravnatelj OŠ Daniel Horvat.