Mladi iz Borovnice v spremstvu veteranov osamosvojitvene vojne obiskali Park vojaške zgodovine v Pivki
V organizaciji OZVVS Vrhnika – Borovnica in HUD Karel Barjanski so devetošolci OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica 23. 10. 2017 skupaj z veterani vojne za Slovenijo obiskali Park vojaške zgodovine v Pivki. Na poti so se ustavili tudi ob dveh spomenikih in na njiju odložili spominska venca. Na poti so veterani mladim na podlagi lastnih izkušenj pripovedovali o dogodkih pri nas v tistih prelomnih dneh, ko je Slovenija razglasila neodvisnost. Z uspelo strokovno vodeno ekskurzijo so organizatorji posredovali mladim zanimiva doživetja, zgodbe in podatke, ki jim bodo pomagali bolje razumeti zgodovino naše mlade države.
V muzeju so si ogledali raznovrstno vojaško opremo in vozila od nemške vojne lokomotive, do letal in male podmornice jugoslovanske vojske. Ogledali so si tudi razstavo Pot v samostojnost in razstavi o zgodnjem zgodovinskem dogajanju na Slovenskem ter o najstarejšem najdenem kolesu. Ob povratku so se ustavili na Cesarskem vrhu, ozkem cestnem odseku med Logatcem in Vrhniko, kjer je potekal zadnji spopad z JLA v Sloveniji. Slikovito jim ga je predstavil Jožef Molk, poveljnik 53. območja ŠTO. Ekskurzijo so zaključili pri bivši vojašnici na Stari Vrhniki, kjer so položili lovorjev venec k spominski plošči, veterani pa so povedali, kako se je JLA umikala iz te vojašnice.
V prilogah si lahko preberete vtise ene od učenke ter učitelja zgodovine.
Ostale novice
Na 12. redni seji Občinskega sveta Občine Borovnica, ki je bila v sredo, 15. 4. 2021, je Občinski svet Občine Borovnica še drugič zavrnil potrditev DIIP za preureditev nekdanje trgovine Jurček v knjižnico. Občinski svet je omenjeni dokument prvič obravnaval na 6. izredni seji 12. 2. 2021. Vsi svetniki so se strinjali, da je idejna zasnova, na kateri temelji dokument identifikacije investicijskega projekta, ustrezna in da podaja dobre rešitve, kako čim bolj izkoristiti prostorske možnosti, ki jih daje nekdanja trgovina Jurček za ustrezno delovanje knjižnice, ne da bi bilo potrebno za prenovo pridobiti gradbeno dovoljenje. Pridobivanje le-tega bi – z vsemi potrebnimi soglasji nosilcev v prostoru – namreč zahtevalo najmanj pol leta, knjižnico pa je potrebno čim prej preseliti v nove, ustreznejše prostore. Lanskoletni potresi so namreč spet pokazali, da stavba, v kateri gostuje knjižnica, ni potresno varna. Svetniki pa so izrazili dvome glede ustreznosti ocene stroškov prenove objekta, kot je podana v DIIP, ter županu in občinski upravi naložili, da preveri možnosti za zmanjšanje stroškov prenove. Soglasni pa so bili, da naj se z nakupom stavbe nekdanje trgovine ne odlaša.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v vsakoletni študiji o zdravju v Sloveniji za občino Borovnica ugotavlja, da je tako kot prejšnja leta, le da še nekoliko bolj izrazito zaznati probleme povezane s prekomernim uživanjem alkohola (stopnja obolevnosti in umrljivosti zaradi z uživanjem alkohola povezanih bolezni, delež alkoholiziranih v prometnih nesrečah) in kajenjem (stopnja obolevnosti in umrljivosti zaradi s kajenjem) povezanih bolezni. V negativnem smislu glede kazalnikov odstopamo od nacionalnega povprečja tudi glede odsotnosti z dela in klopnega meningoencefalitisa, v pozitivnem pa le pri dveh, neposredno z zdravjem sicer nepovezanih kazalnikih, in sicer pri prirastu prebivalstva in umrljivosti glede na kraj stalnega bivališča.
Ob ugotovitvi da je alkohol pri nas izpostavljen dejavnik zdravstvenih in prometnih tveganj se je občinsko vodstvo v lanskem letu odločilo, da k naslavljanju te in drugih oblik odvisnosti in tveganega vedenja v občini pristopi z aktivno udeležbo v projektu Preventivna platforma, ki ga koordinira Institut Utrip, s sedežem v naši občini. Žal epidemija COVID-19 preprečuje izvedbo večine načrtovanih aktivnosti oz. jih omejuje na spletno usposabljanje. (več …)