Poročilo z razvojne delavnice o integraciji, socialnem kapitalu in krepitvi zmogljivosti
Peta tematska delavnica v procesu priprave Celovite in vključujoče razvojne strategije Občine Borovnica 2016 – 2026 (plus) je potekala v sredo, 19. oktobra 2016, od 17.00 do 19.45 ure, v dvorani nad vrtcem, na Paplerjevi ul. 15, v Borovnici. Delavnice se je poleg organizatorjev udeležilo 10 občank in občanov.
Podobno kot na vseh predhodnih tematskih delavnicah, je tudi tokrat župan g. Bojan Čebela izrazil dobrodošlico udeležencem in poudaril, da so integracija priseljenih občanov, medsebojno povezovanje in sodelovanje vseh občanov ključnega pomena za uspešen razvoj občine. Zato je tem področjem tudi namenjeno eno od poglavij razvojne strategije. In zato je pomembno o tem razpravljati z občani in občankami ter iskati nove učinkovite rešitve.
Pripravljavec razvojne strategije g. Andrej Klemenc je predstavil izhodišča za razvoj socialnega kapitala in zmogljivosti za sodelovanje, to gradivo pa je bilo predhodno postavljeno tudi na spletno stran občine.
Moderatorka razprave ga. Milena Škrl Marega je pojasnila potek tokratne razprave, ki se je nekoliko razlikoval od tistega na predhodnih delavnicah: po metodi »proaktivna kavarna« so bili udeleženci povabljeni k razmisleku o tem, kako izboljšati zaupanje, povezovanje in sodelovanje v občini.
Poročilo z delavnice si lahko ogledate v prilogi spodaj.
Ostale novice
V okviru projekta Tematski park in spominska pot Borovniškega viadukta je od začetka marca do sredine junija v sodelovanju z Zavodom Lokvanj potekalo usposabljanje za interpretativno vodenje po železniški tehniški dediščini. Za usposabljanje se je prijavilo 11 oseb, samih predavanj, ki so bila odprta tudi za neprijavljene, pa se je udeležilo med 8 in 27 poslušalcev. Ciklus predavanj je obsegal predavanja na teme:
- kaj je kulturna dediščina, kako jo predstavljamo ter zakaj so pri njeni predstavitvi tako pomembne zgodbe in ustrezen način njihovega podajanja;
- način delovanja in zgodovina razvoja parnih lokomotiv in parne vleke;
- zgodovinskega konteksta gradnje železniških prog v Avstrijskem cesarstvu, gradnje Južne železnice ter vpliv njene gradnje in razvoja družbe Južna železnica na razvoj slovenskih dežel;
- izbire trase proge Ljubljana – Trst, načrtovanja in gradnje Borovniškega viadukta in železniške proge na odseku Notranje Gorice – Verd, vpliva gradnje in obratovanja proge na razvoj Borovnice ter zgodovini Borovniškega viadukta do njegove dokončne porušitve in gradnje nove obvozne proge.
V četrtek, 23. 6. 2022, so okviru tehniškega dne, osmošolci OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica spoznavali osnove parnega pogona vlakov in zgodovine Južne železnice. Član Zgodovinske sekcije HUD Karel Barjanski, upokojeni strojevodja in sodelavec Muzeja slovenskih železnic Ljubljana Bogo Troha je učencem ob risanju na tablo razložil delovanje parne lokomotive. Tak način predstavitve je zelo pritegnil učence, ki so postavili tudi precej vprašanj. Vodja projekta Tematski park in spominska pot Borovniškega viadukta, Andrej Klemenc, prav tako član Zgodovinske sekcije HUD Karel Barjanski, pa je učencem ob ogledu tematskega parka predstavil zgodovinski kontekst in pomen gradnje Južne železnice, dilema glede trasiranja proge ter samo gradnjo Borovniškega viadukta. (več …)
V sredo, 8. 6. 2022, je pred začetkom 19. redne seje Občinskega sveta Občine Borovnica, zdaj že nekdanji župan Bojan Čebela, ki je dne 2. 6. 2022 podal odstopno izjavo, uradno predal posle podžupanu Petru Črnilogarju, ki bo funkcijo župana opravljal do rednih županskih volitev, ki bodo predvidoma v začetku letošnjega novembra. Pred samo sejo pa se je nekdanji župan še prisrčno poslovil od občinskih svetnikov in se jim zahvalil za sodelovanje. Svetniki so mu izrekli priznanje za opravljeno delo in mu z upanjem, da bo kot poslanec Državnega zbora RS lahko kaj dobrega storil tudi za svojo občino, zaželeli uspešno delo na novi funkciji.