Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Občina Borovnica je v sklopu zagotavljanja celostne oskrbe v občini in v skladu z zakonodajnimi zahtevami pristopila z izvajanju storitev dolgotrajne oskrbe. Z Zavodom Pristan, ki v Borovnici že več kot deset let izvaja storitve pomoči družini na domu, je podpisala dogovor za izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe in storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Aneks h koncesijski pogodbi je bil podpisan julija, izvajanje storitev koncesionarja pa se bo lahko začelo v septembru.
Dolgotrajna oskrba združuje ukrepe, storitve in aktivnosti, namenjene osebam, ki so zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti v daljšem časovnem obdobju ali trajno odvisne od pomoči drugih oseb pri opravljanju osnovnih in podpornih dnevnih opravil. Ministrstvo za solidarno prihodnost pojasnjuje, da so vstopne točke na centrih za socialno delo pričele sprejemati prve vloge za uveljavljanje pravic iz dolgotrajne oskrbe že 1. decembra 2023, vendar še ne za celoten spekter storitev. Uvajanje poteka postopno na državni ravni, pričakujemo pa še prilagajanja in popravke sistema glede na soočanje z izzivi s terena.
Vloge lahko občani oddajo na CSD Vrhnika, ki predstavlja vstopno točko za Borovnico. Svetovalec za dolgotrajno oskrbo na CSD po opravil obisk na domu, kjer bo pridobil potrebne informacije za pripravo ocene upravičenosti do dolgotrajne oskrbe. CSD bo nato izdal odločbo, v kateri bo razvidna upravičena kategorija dolgotrajne oskrbe zavarovanca. Za konkretne storitve se bodo upravičenci iz občine Borovnica dogovorili s koordinatorjem za dolgotrajno oskrbo, zaposlenem pri Zavodu Pristan, s katerim bodo pripravili svoj osebni načrt.
Obstaja pet kategorij dolgotrajne oskrbe glede na omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe, in sicer gre za lažjo, zmerno, težjo, težko in najtežjo omejitev. Upravičenec se sam odloči, katero obliko izvajanja oskrbe želi koristiti, iz odločbe, ki mu jo izda center za socialno delo, pa je razvidna najvišja kategorija, v katero se je zavarovanec uvrstil.
Ker bodo storitve dolgotrajne oskrbe za uporabnike brezplačne v primerjavi s storitvami pomoči na domu, ki so plačljive, je predvideno postopno sistemsko preusmerjanje izvajalcev oskrbe na terenu. S tem bo ustrezna oskrba bolj dostopna ljudem, ki si teh storitev doslej niso mogli privoščiti.
Državljani lahko že zdaj uveljavljajo dve od treh storitev dolgotrajne oskrbe, in sicer oskrbovalca družinskega člana in pravico do oskrbe na domu. Od 1. novembra 2025 bo mogoče vložit tudi vlogo za pravico do dolgotrajne oskrbe v instituciji in do denarnega prejemka.
Z uvedbo storitev dolgotrajne oskrbe bo v Borovnici okrepljena mreža storitev, ki bo ranljivemu delu prebivalcev omogočila ustrezno oskrbo v domačem okolju, kar bo zanje manj stresno in tudi finančno ugodnejše kot odhod v institucionalno varstvo.