Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Ob slovenskem kulturnem prazniku oz. “Prešernovem dnevu” so Kulturno društvo Borovnica, HUD Karel Barjanski, TVD Partizan in Kulturno društvo Zabočela v petek, 8. 2. 2019, organizirali POHOD OB KULTURNEM PRAZNIKU. V lepem vremenu se ga je udeležilo dobrih sto pohodnikov, kar kaže na to, da je prireditev zbudila zanimanje občanov in dosegla svoj namen.
Pohod se je začel ob 9.00 pri OŠ dr. Ivana Korošca Borovnica, kjer je po uvodnem nagovoru predsednika KD Borovnica Karla Nikolavčiča in nekaj odpetih pesmih iz grl MPZ Štinglc, Matjaž Ocepek najprej prebral eno od treh ohranjenih pesmi dr. Ivana Korošca , nato na kratko predstavil njegovo življenje ter nadaljeval s predstavitvijo pisatelja in dramatika Jožeta Kranjca, ki je imel v hiši nasproti OŠ na Paplerjevi ulici svoj fotografski atelje. Člani Gledališke sekcije Šota KD Borovnica so uprizorili kratek odlomek iz enega od Kranjčevih dramskih del, potem pa so se udeleženci sprehodili do doma TVD Partizan.
Tam je najprej Slavko Gabrovšek spregovoril o zgodovini in predzgodovini objekta ter zaslugah borovniških Sokolov za razvoj kulture in telesne kulture v kraju, nakar je Matjaž Ocepek orisal življenje in delo znamenitega jezikoslovca, utemeljitelja slovenske dialektologije in enega od ustanoviteljev Slovenske akademije znanosti in umetnosti, dr. Frana Ramovša. Pohodniki so pot nadaljevali po Ramovševi ulici do križišča z Miklavičevo cesto, kjer so izvedeli nekaj osnovnih dejstev tudi o v Borovnici rojenem pravniku, kulturniku in politiku dr. Danilu Majaronu, enem od najbolj zaslužnih za ustanovitev ljubljanske univerze.
Pri Lovskem domu jim je Matjaž Ocepek na kratko spregovoril tudi o pomenu Delavskega prosvetnega društva Vzajemnost za širjenje kulture in socialnega boja med borovniškim delavstvom pred II. svetovno vojno, pohodniki pa so pot nadaljevali po Ljubljanski cesti in Ulici bratov Debevec do gostišča Kim-Vi, kjer so jih pričakali zvoki harmonike ter vroč čaj.
Po postanku, ob katerem so brez instrumentalne spremljave nekaj pesmi zapeli Slavčki s Kužnce, so se pohodniki povzpeli na traso opuščene železniške proge do leta 2007 obnovljene čuvajnice 666, katere vlogo in obnovo je na kratko predstavil predsednik HUD Karel Barjanski Žan Bezek, člani Folklorne skupine Bistra pa so zaplesali splet plesov iz obdobja največje slave Južne železnice in Borovniškega viadukta, ki so mu dali naslov “Z vlakom v Coklburg“.
Živahnemu plesu so bili pohodniki priča tudi na naslednji postaji Kulturohoda – na igrišču pri novem naselju stanovanjskih blokov so nekaj folklornih plesov odplesali plesalci Otroške folklorne skupine Coklarčki in si prislužili glasen aplavz.
Ob Borovniščici je udeležence pot skozi pokopališče vodila do Stare pošte, v kateri je bila nekoč tudi knjižnica, danes pa je v njej galerija Barje. O knjižnici nekoč in danes ter o Bralno-čitalnem društvu Borovnica je spregovorila Simona Stražišar, ki knjižnico danes vodi, ob tem pa je na kratko orisala tudi življenje in delo dr. Marje Boršnik, po kateri se knjižnica tudi imenuje in ki je bila rojena v najbolj izstopajoči od sosednjih hiš, danes znani kot Košutova hiša.
Pohod se je okrog 13.00 zaključil z okusno enolončnico v gostilni Godec, kjer je dobro razpoložene pohodniki pričakalo tudi presenečenje – nastop pred kratkim oživljenje Tamburaške sekcije KD Borovnica, ki se že pridno pripravlja za svoj prvi samostojni nastop.
Namesto rutinske proslave smo v Borovnici “Prešernov dan” obeležili z dobro obiskano raznoliko in živahno prireditvijo, na kateri smo izvedeli ali obnovili znanje o razvoju kulture v domačem kraju, za slovensko kulturo pomembnih pri nas rojenih oz. delujočih možeh in ženah ter društvih, ki skrbijo za kulturni utrip kraja, ob tem pa smo se naužili svežega zraka in sončnih žarkov ter kar dobro pretegnili noge. Zato kaže s tako zastavljeno prireditvijo nadaljevati, seveda na način, ki bo vsako leto prinesel kaj novega in svežega.
Na tem mestu se Kulturno društvo Borovnica skupaj z HUD Karel Barjanski, TVD Partizan Borovnica in Društvom Zabočela zahvaljujejo vsem udeležencem in nastopajočim, ki so omogočili prijetno druženje in obeležitev kulturnega praznika, tokrat na malo drugačen način.
Zahvala velja tudi Občini Borovnica, Gostilni Godec ter Gostilni in piceriji KIM-VI, saj brez njihove pomoči izvedba pohoda ne bi bila popolna.