Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
V četrtek, 31. 5. 2018, je v Sejni sobi občine potekala 28. redna seja Občinskega sveta Občine Borovnica. Na njej so svetniki med drugim sprejeli poročilo MIRED in revidirano poročilo JP KPV d. o. o. za leto 2017, ukinili Odlok o turistični taksi v Občini Borovnica, kar pomeni, da se ta po novem ne bo več obračunavala, potrdili nov pravilnik za spodbujanje razvoja podjetništva v občini, ki po novem vključuje tudi možnost razpisa spodbud za sobodajalstvo ter za razvoj podjetniških idej s strani občanov in društev. Svetniki so z večino glasov potrdili tudi Odlok o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu – Vaško jedro Borovnica, s Konservatorskim načrtom prenove.
S tem se je po dveh letih uspešno zaključil proces priprave zelo zahtevnega in za celotno občino pomembnega dokumenta. Od sprememb zakona o urejanju prostora v letu 2014 namreč v tem delu občine ni bilo mogoče legalno izvesti obsežnejših posegov obnove stavb niti njihovega rušenja in gradnje novih objektov, saj je celotno območje pod režimo naselbinske kulturne dediščine, nekaj posameznih stavb pa tudi pod režimom varovanja stavbne dediščine. Po objavi Odloka v Uradnem listu RS, kar se bo zgodilo v dobrem tednu dni, bo tako mogoče tovrstne posege legalno izvajati ob upoštevanju določil Odloka.
Ta je v fazi osnutka vseboval veliko bolj obvezujoča podrobna določila in usmeritve za celovite posege v posamezne elemente stavbe oz. za celoten posega na območju naselbinske dediščine. Temu so nasprotovali predstavniki Civilne iniciative. Lansko jesen je potekal izčrpen dialog med predstavniki Civilne iniciative, Ministrstva za kulturo, Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije – OE Ljubljana in občine ter pripravljavcem dokumenta, podjetjem Popolus d. o. o. Na tej osnovi so v začetku leta predstavniki CI in občine ter pripravljavec na več srečanjih pripravili končno besedilo, ki predstavlja sprejemljiv kompromis. Številna določila tako niso več obvezujoča, temveč veljajo kot priporočila, pri drugih pa dikcija omogoča, da lastnik oz. investitor utemeljita manjša odstopanja ali izjeme od pravila.
Sprejem omenjenega Odloka omogoča občini, da pristopi k projektu prenove Stare pošte, s katerim želi dati tudi zgled za prenovo stavbne dediščine v kraju. Prav tako omogoča tudi oblikovanje pravilnika, po katerem bi bili tisti, ki se dosledno lotijo obnove oz. prenove stavbne dediščine, upravičeni do spodbud s strani občine, npr. z nekajletno oprostitvijo plačila NUSZ.
Institucionalne blokade za legalno celovito prenovo stavb na območju naselbinske dediščine v Borovnici tako ni več. Seveda to pomeni, da se bo prenove potrebno lotili zelo premišljeno, pri čemer je v pomoč tudi Katalog, ki je nastal ob pripravi Odloka. Res je, da sta prenova in obnova stavb na območju varovane naselbinske in stavbne dediščine bolj zamudna in tudi dražja, res pa je tudi, da več kot bo primerov uspešne prenove, večji bosta tudi kakovost življenja in sama vrednost nepremičnin, ne le v vaškem jedru, temveč tudi v samem naselju in občini nasploh.