Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Občina Borovnica je 29. 6. 2017 objavila odgovore na individualno vložene pripombe in predloge na osnutek Odloka o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu in Konservatorskem načrtu prenova za staro vaško jedro Borovnice ter na predlog sprememb in dopolnitev omenjenega akta, ki ga je podala skupina 93 občanov, prebivalcev starega vaškega jedra Borovnice, ki jo zastopa prvopodpisani Matjaž Kovačič. Odgovore si je mogoče ogledati v prilogi ter v času uradnih ur v sejni sobi Občine Borovnica na Paplerjevi ulici 22, v Borovnici.
V začetku prihodnjega tedna pa bodo občani, ki so podali pripombe, prejeli uradni dopis občine, v katerem bodo pojasnjena stališča občine do njihovih pripomb in predlogo iz katerih bo tudi razvidno ali so bile pripombe in predlogi upoštevani vceloti, delno ali pa sploh ne.
Na osnovi sprejetih pripomb in predlogov bo pripravljalec dokumenta, podjetje Populus d. o. o., do konca meseca vsem devetim soglasodajalcem poslalo v presojo in mnenje dopolnjen osnutek Odloka o OPPN in KNP Staro vaško jedro Borovnice. Ti bodo imeli mesec časa, da podajo svoje pripombe in zahteve, na tej osnovi pa bo izdelan končni osnutek dokumenta, ki ga bo jeseni obravnaval Občinski svet Občine Borovnica. Po potrdtivi akta z njegove strani bo ta petnajst dni po objavi v Uradnem listu RS postal pravnomočen.
V spremnem dopisu, ki je prav tako priložen spodaj, je župan Bojan Čebela med drugim zapisal, da se je “Občina Borovnica lotila izdelave omenjenega odloka z namenom, da z lastnim zgledom – prenovo objekta »Stara pošta« – uredi in oživi izvorni del občinskega središča ter mu doda funkcijo srečevanja in preživljanja prostega časa ne le njegovih prebivalcev, temveč tudi ostalih občanov in obiskovalcev občine, dolgoročno poveča njegovo urejenost in privlačnost ter s tem tudi prispeva k povečanju vrednosti nepremičnin na samem območju in širše.”
Poudari je tudi da se on in občinske uprava zavedata, “da bo Odlok o OPPN Staro vaško jedro Borovnice, ki bo sprejet skupaj s Konservatorskim načrtom prenove kot njegovim sestavnim delo, za lastnike nepremičnin pomenil omejitve in dodatne stroške pri celoviti prenovi in rekonstrukciji objektov. Vendar smo ga zastavili tako, da tudi celovita obnova posameznega dela stavbe, npr. strehe, ne bo zahtevala sočasne izvedbe vseh ukrepov za odpravo neskladnosti stavbe s konservatorskimi smernicami.” Kar pa se tiče samem vzdrževanju posameznega dela stavbe in/ali zamenjavi posameznih elementov stavbnega pohištva pa “tako ali tako ne bo potrebno obvezno upoštevati konservatorskih smernic, temveč te v tem primeru veljajo le kot priporočila.”
Obljubil je tudi, da bo na osnovi najboljših praks spodbujanja celovite prenove stavb na območju naselbinske dediščine v drugih občinah v Sloveniji, občinska uprava pripravila odlok in pravilnik o spodbujanju celovite obnove stavb v starem vaškem jedru Borovnice.
Ob koncu je tudi poudaril, da staro vaško jedro lahko ob pomoči Občine oživijo samo njegovi prebivalci, ki bodo s tem, ko bodo upoštevali identiteto naselbinske dediščine ne le izboljšali pogoje za lastno bivanje, temveč ga tudi naredili privlačnejšega za ostale prebivalce občine in obiskovalce.