Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Danes po vsem svetu 8. marca obeležujemo ekonomsko, politično in socialno enakopravnost ter dosežke žensk. Njegove korenine segajo v leto 1857, ko so na ta dan ženske, zaposlene v tekstilni industriji, v New Yorku prvič stavkale. Največ je k njegovi uveljavitvi kot mednarodnega dneva žensk prispevala nemška feministka in socialistka Clara Zetkin, rojena Eissner (1857-1933). Prvič so ga praznovali v ZDA leta 1911, od leta 1917 pa velja za mednarodni dan žensk.
V 20. stoletju so si postopoma, v različnem obsegu in z različnim tempom v večjem delu sveta ženske priborile formalno enakopraven položaj ter socialne in politične pravice. Še vedno pa le te niso uveljavljene po vsem svetu in tudi v številnih državah, ki se ponašajo z desetletji splošne volilne pravice za vse državljane, vladavino prava in spoštovanjem človekovih pravic, ženske za enako delo prejemajo manjše plačilo kot njihovi moški kolegi ter težje napredujejo na delovnem mestu in v politiki.
Ne glede na to, da danes širom po svetu ni nič več samoumevno, da je skrb za potomstvo in ostale družinske člane v prvenstveni domeni žensk in da vse več moških v gospodinjstvih aktivno prevzema vloge in opravila, ki so svoj čas veljala za ženska, se ponekod krepi prepričanje, da je za ženske kljub vsemu bolje, da se namesto karieri in družbenem angažmaju posvetijo otrokom in družini. Tudi s takšno izbiro v sodobni družbi ni seveda nič narobe in jo moramo upoštevati in ceniti, vendar naj bo takšna ali drugačna odločitev čim bolj svobodna. Temu pa je tako le v primeru, če imajo ženske dejansko enake možnosti glede izobraževanja, zaposlitve, družbenega in političnega angažmaja, odločanja o potomcih in preživljanja prostega časa. Šele potem velja, da sta šele moški in ženska skupaj res človek v humanističnem pomenu te besede.
Vsem dekletom in ženam v naši občini čestitamo ob prazniku boja za njihovo enakopravnost.
Župan Peter Črnilogar z občinsko upravo