Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
Ob letošnjem obeleženju svetovnega dneva voda je v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije že dvanajstič potekala prireditev Moja reka praznuje. Pobudnik in dolgoletni soorganizator prireditve je nekdanji borovniški župan, sedaj poslanec Stranke gibanje Svoboda Bojan Čebela. Kot predsednik Humanistično-umetniškega društva Karel Barjanski je leta 2011 na sotočju Borovniščice in Ljubljanice organiziral prvo praznovanje rojstnega dne reke Ljubljanice. Z izjemo »covidnega leta« 2020 je prireditev, ki z besedo, glasbo in zvoki opozorili na pomen vode, vodotokov in stoječih voda za (kakovost) naših življenj, potekala vsaka leto. V večini primerov prav v prostorih Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri. In uvodoma vselej z »zvočno kopeljo« zvočnega mojstra Karla Vizka.
Kot je v uvodnem nagovoru v letošnji dogodek opozorila direktorica TMS dr. Barbara Juršič, je že sama izbira lokacije za postavitev nekdanjega cisterjanskega samostana, v katerem danes domuje TMS, s strani koroških grofov Spenheimov v 13. stoletju povezna z vodo. Ta namreč iz kraškega podzemlja na stiku z barjansko ravnico pri Bistri privre v več obrhih, kar je samostanu omogočilo ne le zanesljivo oskrbo s kakovostno pitno vodo, temveč tudi vir energije za pogon žag in mlinov, obenem pa s treh strani tudi naravno zaščito pred napadalci.
Poslanec Bojan Čebela je v svojem nagovoru izpostavil, da se nam z vodnimi viri bogati Sloveniji zdi oskrba s kakovostno pitno vodo samoumevna, vendar to samoumevnost postavljajo pod vprašaj podnebne spremembe. Predvsem v roko z roki z neustreznim upravljanjem z vodo ter ravnanji tako podjetij kot gospodinjstev. Če ne bomo pravočasno in premišljeno stopili iz samoumevnosti zanesljive oskrbe z vodo ter iz cone udobja prešli v aktivno iskanje rešitev za boljše upravljanje z vodo, vključno z individualnimi prizadevanji za opuščanje rabe pitne vode za splakovanje stranišč, nas se bomo že srednjeročno redno znašli v sila neudobnem položaju pomanjkanja neoporečne pitne vode po vsej državi, zlasti seveda v poletnem času. Poudaril je velik pomen projekta Čista Ljubljanica za čiščenje odpadnih voda v porečju Ljubljanice in na koncu opozoril na izziv obnove biotske pestrosti naših vodotokov, ki so jo poleg onesnaževal močno zmanjšale tudi plenilske tujerodne invazivne vrste.
Direktor Javnega zavoda Krajinski park Ljubljansko barje, ki redno sodeluje na prireditvi, Janez Kastelic, je izpostavil zgrešenost opustitve rabe tekočih voda pri zagotavljanju oskrbe z vodo. Ker vso vodo zajemamo iz podtalnice, ker dopuščamo visoke izgube v vodovodnih sistemih in ker tako pridobljeno vodo uporabljamo tudi za splakovanja, pranja in tehnološke procese, nam v z vodo bogati državi vode vseeno vse bolj primanjkuje. Čeprav so nujno potrebne sistemske spremembe, pa nanje kot posamezniki ne smemo čakati, pač pa lahko sami naredimo veliko po eni strani z bolj varčno rabo vode, po drugi pa s ponovno uporabo padavinskih in površinskih voda v gospodinjstvih za namene, ki jim te ustrezajo.
Po prvem nastopu Big Banda Vrhnika je okoli 40 obiskovalcem mag. Joerg Prestor, član Slovenskega društva za zaščito voda (SDZV) in Slovenskega komiteja Mednarodnega združenja hidrogeologov (SKIAH) v kratkem poljudnem predavanju predstavil glavne izzive, ki nas čakajo pri hrambi vode. Podrobneje je na strokoven, vendar tudi nepoznavalcem razumljiv način predstavil probleme, na katere so opozorili že predhodni govorci ter poleg sistematične predstavitve izzivov podal tudi praktične probleme rešitev tako za lokalne skupnosti kot za industrijo in gospodinjstva.
Program, ki ga je živahno in mestoma hudomušno povezoval igralec Borut Dolšak, se je zaključil z melodijami znane slovenske popularne glasbe v jazzovski izvedbi Big Banda Vrhnika.
Čeprav v širšem slovenskem okolju nepoznana je prireditev prestopila okvire lokalnega okolja in prostovoljskega angažmaja kulturnih društev. Z mešanico kakovostne popularne, deloma tudi ezoterične kulture in strokovnega, vendar splošno razumljivega soočanja z vsakoletnimi vodilnimi temami svetovnega dneva voda lahko služi tudi kot vzorčni primer ustreznega načine obeleženja pomena voda na nacionalni ravni.
Foto: Jože Pristavec - Joc in Andrej Klemenc