Paplerjeva ulica 22
1353 Borovnica
27. julija je namreč pred 167 leti zapeljal prvi vlak in s tem povezal Dunaj s Trstom. Na prireditvi, ki je bila pred vhodom v športno dvorano osnovne šole in sta jo povezovala Lara Ofentavšek in novi borovniški obraz Gorazd Prah, s kulturnim programom pa obogatili Matjaž Ocepek z recitalom, glasbenik Matija Krivec s petjem in učenci 9. razreda s plesom, so med drugim obeležili tudi dosežke v preteklem letu in izkazali hvaležnost vsem, ki so s svojim trudom, časom in predanostjo pripomogli k razvoju in boljšemu življenju v borovniški skupnosti.
Na pomen in vpliv, ki ga je železnica imela in ga še vedno ima na razvoj kraja je v nagovoru spomnil župan Peter Črnilogar, ki je ob tem izpostavil tudi aktualno tretjo največjo železniško gradnjo v zgodovini občine. Spomladi je vlada namreč sprejela sklep o začetku državnega prostorskega načrtovanja za gradnjo nove proge med Borovnico in Logatcem. “Če, oz. ko bo do tega prišlo, bo železnica spet temeljito posegla v naše življenje. Naša naloga je, da bomo kreativno in pravočasno sodelovali v postopku načrtovanja ter zagovarjali občinske interese. Potrebno bo izkoristiti priložnosti ...”
Spomnil je tudi na izvedena dela rekonstrukcije odseka proge med Preserjem in Borovnico ter obnovo železniške postaje, trenutno pa potekajo zaključna dela pri obnovi postajnega poslopja. V tem sklopu del je zajeta poglobitev dveh železniških podhodov, enega na ulici Bratov Debevec proti Podgori in na Pakem. Pri tem se je Črnilogar obregnil ob komunikacijo z direkcijo za železniški promet, ki da je “zelo specifična in časovno zahtevna, roki za izvedbo del pa so zelo ohlapno postavljeni”.
Župan je nato naštel še nekaj občinskih projektov, ki so letos doživeli srečen konec, kar se tiče prihodnjih, pa je pojasnil, da se bo kmalu začela gradnja vodovoda v Kotih, poteka tudi pridobivanje ponudb za rekonstrukcijo vodovoda od Fenolita do Vršaja, tekom leta bo na večnamenski dvorani osnovne šole postavljena sončna elektrarna. “Kot lahko vidite, pospešeno urejamo predvsem komunalno infrastrukturo in vodooskrbo, kar pa ne pomeni, da se ne zavedamo odprtih izzivov, predvsem povezanih z obnovo lokalnih cest in regionalne ceste proti Vrhniki kot tudi drugih.”
Potovanje z vlakom je bila rdeča nit tokratne prireditve, s katero so ustvarjalci želeli prikazati, da je uspeh na vlaku življenja vzpostaviti dobre odnose in da bomo, ko pride trenutek izstopa iz vlaka, na sedežu pustili le dobre spomine o nas samih za tiste, ki bodo še naprej potovali v verigi življenja. Dobre spomine tega potovanja pa so že ustvarili tudi letošnji nagrajenci občinskih priznanj, Anja Strle, Melita Bole, Bogomir Troha, Jože Petrovčič in prostovoljci “prostoferji”.
Anja Strle za organizacijo kakovostne proslave ob kulturnem dnevu
“Vsi se spomnimo šolskih predstav, ki so bile mučne, tako za nastopajoče, kot za gledalce. Predstava, ki jo je letos v borovniški šoli pripravila Anja Strle, pa je kipela od navdušenja. Še dolgo ne bomo pozabili zavzetosti in veselja, ki se je kazalo na obrazih množice otrok. Takšna ustvarjalnost ne nastane sama od sebe, za takšen projekt je nujen izjemen učitelj. Učitelj, ki nima samo dovolj strokovnega znanja, da sestavi ustrezen program, tak učitelj potrebuje tudi veliko srce. Posvetiti se mora prav vsakemu od številnih učencev, ga poslušati, v njem vzbuditi željo po izražanju in upoštevanju njegove zamisli. In Anja Strle je prav tak učitelj.”
Melita Bole za dolgoletno aktivno kulturno in družbeno udejstvovanje
“Melita Bole, rojena Gerdina na Bregu, se je po končani osnovni šoli vključila v družbeno dogajanje v Borovnici, še posebej pa z vso predanostjo v Folklorno skupino Bistra. Vsa leta je aktivno sodelovala v njej do leta 1996, ko je skupina začasno prenehala delovati. Ob ponovnem zagonu leta 2015 pa je postala gonilna sila skupine. Kljub oddaljenosti njenega stalnega prebivališča od Borovnice, veliko prostega časa namenja organizaciji in krepitvi Folklorne skupine Bistra in ostalih sekcij Kulturnega društva Borovnica ter bogati kulturni utrip in pomaga pri ohranjanju ljubiteljske kulture.”
Jože Petrovčič za dolgoletno aktivno športno udejstvovanje
“V Borovnici ima namizni tenis dolgoletno tradicijo, organizirano so ga začeli igrati že leta 1954. Po prenehanju igranja začetnikov tega športa je zrasel nov rod, med katerimi je prednjačil Jože Petrovčič, po domače “Ovinkov Jože”. Svoj razkošen talent za igranje namiznega tenisa je pokazal že zelo zgodaj, ko je nad njim bedel trener Peter Kovšca. Jože je bil tudi član prve borovniške košarkarske ekipe in del ekipe šahistov, ki so Borovnico zastopali v prvi in drugi republiški ligi, zato pooseblja sedem desetletij športa v borovniški kotlini.”
Bogomir Troha za izjemne zasluge pri ohranjanju, promociji in interpretaciji železniške dediščine
“Železnica se je v življenje Bogomirja Trohe vtisnila že v njegovem otroštvu, saj je odraščal v železniški čuvajnici. Zato ni čudno, da je velik del svoje poklicne poti opravil kot strojevodja vlakov, kasneje pa je bil inštruktor strojevodjem dizelskih lokomotiv. Drugi del svoje poklicne poti je posvetil železniški tehniški dediščini. Bil je pobudnik obnove čuvajnice 666, skupaj s pokojnim dr. Tadejem Bratetom sta pripravila načrt obnove, prispeval je k nastanku knjige “Borovniški viadukt”. Po njegovi zaslugi je v Borovnico prišla tudi mapa z najstarejšimi fotografijami Borovnice in železniških viaduktov v okolici. S svojim znanjem in nasveti je sodeloval pri izvedbi projekta Tematski park in spominska pot borovniškega viadukta.”
Prostovoljci “Prostofer” za požrtvovalno delo
“Župan Peter Črnilogar za leto 2024 podeljuje priznanje vsem prostovoljcem, ki preko projekta “Prostofer” omogočajo brezplačen prevoz starejših in invalidnih prebivalcev občine Borovnica. Ob tem upravičencem ne le omogočijo izvedbo nujno potrebne storitve in jim nudijo vso potrebno pomoč, ampak jim s svojim pristopom in odnosom dajo tudi vedeti, da s strani skupnosti niso pozabljeni in potisnjeni na stran. Obenem jim nudijo topel oseben človeški stik, ki ga potrebuje vsako med nami, še posebno osamljeni. Tudi prostovoljci “Prostofer” izkazujejo, da solidarnost in pripravljenost na pomoč sokrajanom v naši občini nista le frazi, temveč se dejavno izkazujeta tudi preko številnih ur voženj.”
Besedilo in fotografije: Rok Mihevc